Event Website - Consortium GARR

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our Cookies Policy

Informativa sulla privacy

Informativa sul trattamento dei cookie

6 giugno 2019

Walter Ricciardi

Università Cattolica del Sacro Cuore
https://www.unicatt.it/

Professore Ordinario di Igiene e Sanità Pubblica all’Università Cattolica del Sacro Cuore, Roma. Da luglio 2014 a luglio 2015, Commissario dell’Istituto Superiore di Sanità (ISS). Da agosto 2015 a dicembre 2018, Presidente dell’ISS. Da gennaio 2019 Direttore del Dipartimento di Scienze della Salute della Donna e del Bambino e di Sanità Pubblica, Fondazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli IRCCS – Università Cattolica del Sacro Cuore. Presidente European Public Health Association, 2010-14. Membro Consiglio Superiore di Sanità 2003-06 e Presidente Sezione Sanità Pubblica, 2010-14. Membro Expert Panel della Commissione Europea, 2013-19. Da dicembre 2015 Direttore WHO Collaborating Centre Health Policy Governance and Leadership. Da giugno 2017 Commendatore della Repubblica. Da novembre 2017 rappresentante dell’Italia nell’Executive Board dell’OMS. Da maggio 2018 Presidente eletto della World Federation of Public Health Associations.

Professor of Public Health at the Catholic University of the Sacred Heart in Rome. From July 2014 to July 2015, he was commissioner of the Italian Higher Institute of Health (ISS) and from August 2015 to December 2018, he was nominated President. Since January 2019 he has been Director of the Department of Women's and Children's Health and Public Health at the University Hospital Gemelli in Rome. He was President of the European Public Health Association, 2010-14.; Member of the Superior Health Council 2003-06 and President of the Public Health Section, 2010-14. Expert Panel Member of the European Commission, 2013-19. Since December 2015 Director WHO Collaborating Center Health Policy Governance and Leadership. From June 2017 Commander of the Republic. From November 2017, representative of Italy in the WHO Executive Board. From May 2018 President of the World Federation of Public Health Associations.

SESSIONE 8. Conservazione e riuso dei dati digitali

 

Sponsor

Huawei
Main Sponsor

TIM
Fortinet